עורך דין פלילי
 
רחוב המנופים 8  (בית אופק),  הרצליה פיתוח,   טל':  09-9568980,  פקס: 077-5558572
   
                                    צור קשר פורום русский רקע אישי עמוד הבית

מהי חלופת מעצר

 
 

 

מה המשמעות של המושג חלופת מעצר ?

לעיתים קרובות אנו שומעים את המונח חלופת מעצר, אולם לאדם ההדיוט לא תמיד ברורה המשמעות של מונח זה.

אם כן, חלופת מעצר, משמעה אמצעי שישיג את מטרת המעצר, באופן שהפגיעה בחירותו של אדם תהיה פחותה ולא יהיה הכרח להשימו מאחורי סורג ובריח.

מתי יש צורך בחלופת מעצר ? אין חולק כי מעצר איננו מקדמה על חשבון העונש, שכן כל אדם הינו בבחינת חף מפשע עד שהוכח אחרת. (יש שיחלקו האם אכן ניתן משקל ראוי לחזקת החפות). לפיכך, והיות והמעצר איננו מבחינת עונש כשלעצמו, המעצר נועד להשיג תכלית מסויימת, בהתאם לנסיבות העניין. התכלית אותה נועד המעצר להשיג נקראת "עילת מעצר". קיימות 3 עילות מעצר, והן מסוכנות, חשש לשיבוש הליכי חקירה או משפט וחשש מהימלטות מהדין. לפיכך, בטרם ביהמ"ש מורה על מעצרו של אדם, חייב ביהמ"ש לקבוע האם קיימת עילת מעצר, ואם כן, מהי . בהתאם לעילת המעצר שקובע ביהמ"ש, מחוייב ביהמ"ש לקבוע האם קיימת "חלופת מעצר", דהיינו האם ניתן להבטיח את מטרת המעצר בדרך שהפגיעה בחירותו של האדם תהיה פחותה. אם למשל קובע ביהמ"ש כי קיימת עילת מעצר של הימלטות מהדין, הרי יבחן ביהמ"ש האם ניתן לקבוע ערבויות אשר יבטיחו את יתייצבותו של החשוד או הנאשם להמשך חקירתו או להמשך משפטו מבלי שיהיה הכרח לעוצרו.

אם ביהמ"ש יקבע כי קיימת עילת מעצר של מסוכנות, דהיינו, שחרורו של החשוד או של הנאשם עלול לסכן את שלום הציבור או כי קיימת עילת מעצר של שיבוש הליכי חקירה ומשפט, יבחן ביהמ"ש האם קיימת חלופת מעצר שעשויה לאיין את עילת המעצר.

חלופת מעצר כזו יכולה להיות "מעצר בית" בפיקוח של ערב, איזוק אלקטרוני, איסור יצירת קשר עם מעורבים אחרים ועוד.

כמובן כי ככל שביהמ"ש יסבור כי עילת המעצר היא גבוהה יותר, דהיינו המסוכנות הנשקפת מהחשוד או הנאשם גבוהה יותר, חלופת המעצר צריכה להיות הדוקה יותר.

לסיכום – ביהמ"ש לא יורה על מעצרו של אדם, אלא לאחר שקבע כי קיים חשד סביר כנגדו (בשלב החקירה) או קיימות ראיות לכאורה נגדו (בשלב שלאחר הגשת כתב אישום) וכי קיימת אחת או יותר מעילות המעצר המנויות לעיל, וכי לא ניתן להבטיח את עילת המעצר בדרך של חלופת מעצר.

 


 

תפריט האתר  עורך דין גירושין,עורך דין פלילי, עורכי דין בראשון לציון, עורך דין גירושין

CS Media :בניית אתרים באינטרנט