עורך דין פלילי
 
רחוב המנופים 8  (בית אופק),  הרצליה פיתוח,   טל':  09-9568980,  פקס: 077-5558572
   
                                    צור קשר פורום русский רקע אישי עמוד הבית

כוונה מועתקת

 
 

מהי כוונה מועתקת/ מועברת במשפט הפלילי 

ידוע הוא כי העבירה הפלילית מורכבת משני יסודות, היסוד הפיזי והיסוד הנפשי, ורק קיומם של שני היסודות מהווה את העבירה הפלילית.

לדוגמא מכה לא מכוונת באדם, לא יכולה להוות עבירה של תקיפה, שכן לא מתקיים היסוד הנפשי הדרוש. השילוב של המעשה הפיזי עצמו – המכה, בצירוף הכוונה לפגוע באדם, מהווה את העבירה של תקיפה.

אולם, מה קורה למשל אם אדם התכוון לתת אגרוף לאדם אחר, ובטעות פגע באחר. כלומר, היסוד הפיזי בוצע כלפי אדם אחד, בעוד שהיסוד הנפשי מתקיים כלפי אדם אחר.

במקרים אלו, יצרה הפסיקה דוקטרינה של כוונה מועתקת, או כוונה מועברת, כלומר ניתן להעביר את הכוונה לפגוע באדם אחד לאדם בו בפועל התרחשה הפגיעה, וכך מתקיימים שני היסודות של העבירה, היסוד הפיזי והיסוד הנפשי.

כלל זה שהתפתח בפסיקה נתקבל בתיקון 39 לחוק, ובסעיף 20(ג)(2) לחוק העונשין נקבע כי מקום שנעשה מעשה עבירה כלפי אדם או נכס, אולם האדם או הנכס שכלפיהם נעשה מעשה העבירה אינם אלה שעושה המעשה התכוון אליהם בשעת המעשה, אין זה מסיר את אחריותו המשפטית של עושה המעשה. כלומר, ניתן להעביר את הכוונה של עושה המעשה מהאדם או הנכס כלפיהם היה מכוון המעשה  אל האדם או הנכס שהמעשה נעשה כלפיהם בפועל.

 


 

תפריט האתר  עורך דין גירושין,עורך דין פלילי, עורכי דין בראשון לציון, עורך דין גירושין

CS Media :בניית אתרים באינטרנט