עורך דין פלילי
 
רחוב המנופים 8  (בית אופק),  הרצליה פיתוח,   טל':  09-9568980,  פקס: 077-5558572
   
                                    צור קשר פורום русский רקע אישי עמוד הבית

שלבי המשפט הפלילי - חלק ב

 
 

שלבי המשפט הפלילי – חלק ב'.

לאחר סיום החקירה המשפטית, חומר הראיות מועבר לגוף התובע - הפרקליטות או התביעה המשטרתית, לפי העניין, והן אלו שמחליטות האם להגיש כתב אישום כנגד החשוד או לסגור את התיק עפ"י אחת העילות המנויות בחוק.

לאחר שמוגש כתב אישום נגד הנאשם, הוא מוזמן לדיון "הקראה", שזהו למעשה פתיחתו של המשפט הפלילי.

בשלב זה הנאשם רצוי מאד כי הנאשם ייעזר בשירותיו של עורך פלילי אשר ייצגו לאורך כל המשפט.

עורך הדין הפלילי הוא שאמור לתת מענה לכתב האישום בדיון ההקראה, וזאת כמובן לאחר שהוא גיבש את קו ההגנה שלו עם הנאשם. עוד הדין הפלילי זכאי לעיין ולהעתיק את כל חומר הראיות בטרם הוא יגבש את קו ההגנה וישיב לכתב האישום.

אם כן, השלב הראשון במשפט הפלילי הוא דיון ההקראה. אולם, עוד לפני המענה לכתב האישום רשאי הסנגור להעלות טענות מקדמיות. דוגמה לטענות מקדמיות הן טענות בדבר התיישנות, סיכון כפול, פגם בכתב האישום ועוד.

לאחר שביהמ"ש מכריע בטענה המקדמיות, אם עורך הדין הפלילי העלה טענה מקדמית, מגיע השלב בו עורך הדין הפלילי יתייחס לכתב האישום וישיב האם הנאשם כופר בכתב האישום או מודה בו.

אם הנאשם מודה בכתב האישום, ביהמ"ש ייתן את הכרעת הדין ויעבור לשלב של טיעונים לעונש.

אם הנאשם כופר בכתב האישום, ביהמ"ש יקבע מועד להוכחות, דהיינו לשמיעת עדים.

שלב ההוכחות מתחיל בפרשת התביעה, כאשר התביעה היא שמזמנת את עדיה לצורך הוכחת כתב האישום. בסיום שלב פרשת התביעה, יכול עורך הדין הפלילי להעלות טענה של "אין להשיב לאשמה", דהיינו שהתביעה לא הביאה ראיות לצורך הוכחת האשמה, ולכן יש לזכות את הנאשם עוד בטרם יחל שלב פרשת ההגנה.

ביהמ"ש מכריע בטענה של "אין להשיב לאשמה" כאשר עפ"י הפסיקה די בראיות דלות על מנת לדחות את הטענה בשלב זה, ובמידה וטענה זו נדחית, יתחיל שלב של פרשת ההגנה. הסנגוריה היא שמזמינה את עדי ההגנה, כאשר בד"כ בשלב זה יעיד הנאשם ראשון, אם הוא בוחר להעיד.

בסיום שלב ההוכחות, יישמעו הסיכומים, כאשר קודם התביעה תסכם ואח"כ הסנגוריה.

בסיום שלב הסיכומים, ייתן ביהמ"ש את הכרעת הדין ויקבע האם הנאשם אשם או זכאי. עפ"י החוק, במדיה וביהמ"ש מוצא את הנאשם זכאי, יש להודיע זאת בפתח הכרעת הדין.

במידה וביהמ"ש יימצא את הנאשם אשם, יחל שלב הטיעונים לעונש.

גם בשלב זה כל אחד מהצדדים רשאים להביא ראיות לעניין העונש, כאשר רק בשלב זה רשאית התביעה להציג בפני ביהמ"ש את גיליון הרשעותיו הקודמות של הנאשם. התביעה גם תאמר מהו העונש שהיא דורשת. עורך הדין הפלילי המייצג את הנאשם ינסה לשכנע את ביהמ"ש להקל בדינו של הנאשם,ולנאשם עצמו יש את זכות המילה האחרונה, לפני שביהמ"ש נותן את גזר הדין וקובע מהו עונשו של הנאשם. בסיום גזר הדין, ביהמ"ש מודיע לצדדים כי יש להם זכות לערער את גזר הדין או הכרעת הדין תוך 45 יום, כפי שקבוע בחוק.

 חזרה לעמוד המאמרים.


 

תפריט האתר  עורך דין גירושין,עורך דין פלילי, עורכי דין בראשון לציון, עורך דין גירושין

CS Media :בניית אתרים באינטרנט