עורך דין פלילי
 
רחוב המנופים 8  (בית אופק),  הרצליה פיתוח,   טל':  09-9568980,  פקס: 077-5558572
   
                                    צור קשר פורום русский רקע אישי עמוד הבית

שלבי המשפט הפלילי - חלק א

 
 

כל תיק פלילי נפתח בחקירה משטרתית. לעיתים החקירה המשטרתית נפתחת בעקבות תלונה ספציפית, ולעיתים החקירה המשטרתית נפתחת לאחר שהמשטרה מחליטה לחקור חשד לעבירה, גם כשאין תלונה ספציפית. מרגע שנפתחה החקירה המשטרתית, התיק באחריות תלוי בגורמי אכיפת החוק, ולמתלונן אין זכות להתחרט ולבטל את החקירה המשטרתית. לעיתים לעמדת המתלונן יש השפעה האם התיק ייסגר, אך זוהי החלטה של המשטרה / גורמי התביעה ולא של המתלונן.

לאחר שהחקירה המשטרתית נפתחת יש להבחין בין מצב בו החשוד נעצר ובין מצב בו החשוד לא נעצר.

כאשר מדובר בחקירה בה החשוד לא נעצר, ובסיום החקירה יש כוונה להעמיד את החשוד לדין, חובה על גורמי התביעה (קיימים חריגים לחובה זו) ליידע את החשוד בדבר הכוונה להגיש כנגדו כתב אישום, ולחשוד יש זכות לפנות את גורמי התביעה בתוך 30 יום ולשכנע אותם מדוע יהא זה מוצדק שלא להגיש כנגדו כתב אישום (זוהי למעשה זכות השימוע).

כאשר החשוד נעצר ובכוונת המשטרה להאריך את מעצרו, חובה על המשטרה להביאו לביהמ"ש בתוך 24 שעות משעת מעצרו. שלב זה נקרא "מעצר ימים", שכן מעצרו של החשוד נקצב למספר ימים בהתאם לצרכי החקירה והתיק. לעיתים החשוד משוחרר עוד לפני סיום החקירה, כאשר אין עוד עילה להחזיקו במעצר, ולעיתים החשוד מוחזק עד לסיום החקירה והגשת כתב האישום, ואז מבקשת התביעה לעצור את הנאשם (בשלב זה החשוד כבר הופך לנאשם) עד תום ההליכים.

במהלך כל החקירה המשטרתית ועד להגשת כתב האישום, חומר הראיות חסוי מפני החשוד וסנגורו, ונציג המשטרה מציג לביהמ"ש את חומר הראיות המפליל את החשוד המהווה את הבסיס לבקשת הארכת המעצר.

כאשר מוגשת בקשה למעצר עד תום ההליכים, רק אז זכאי הסנגור, עורך הדין הפלילי של הנאשם, לעיין בחומר הראיות ולהעתיקו.

בשלב זה, לאחר הגשת כתב האישום ועד להחלטה סופית האם לעצור את הנאשם עד תום ההליכים או להורות על שחרורו, מעמדו של הנאשם הינו "עצור עד החלטה אחרת". מבחינת זכויותיו, הן אלו כמו של עצור עד תום ההליכים. בניגוד לעצור ימים, שלא זכאי לטלפונים וביקורים, עצור עד החלטה אחרת זכאי לזכויות אלו.

החלטת ביהמ"ש האם לעצור את הנאשם עד תום ההליכים או להורות על שחרורו, מתבססת על 3 שלבים. ראשית, יבחן ביהמ"ש את חומר הראיות וייקבע האם יש ראיות לכאורה המקימות סיכוי סביר להרשעה. רק אם התשובה לשאלה זו חיובית, יבחן ביהמ"ש האם יש עילה למעצרו עד תום ההליכים. ואם תשובה זו חיובית, יבחן ביהמ"ש האם ניתן להסתפק בחלופת מעצר, דהיינו לקבוע תנאי שחרור מגבילים אשר מחד ישיגו את מטרת המעצר ומאידך יפגעו פחות בחירותו של הנאשם שכן הוא עדיין בחזקת חף מפשע. רק כאשר ביהמ"ש קובע כי קיימות ראיות לכאורה, קיימת עילת מעצר, ולא קיימת חלופת מעצר אשר תשיג את מטרת המעצר, יורה ביהמ"ש על מעצרו של הנאשם עד תום ההליכים המשפטיים כנגדו.

 חזרה לעמוד המאמרים


 

תפריט האתר  עורך דין גירושין,עורך דין פלילי, עורכי דין בראשון לציון, עורך דין גירושין

CS Media :בניית אתרים באינטרנט