עורך דין פלילי
 
רחוב המנופים 8  (בית אופק),  הרצליה פיתוח,   טל':  09-9568980,  פקס: 077-5558572
   
                                    צור קשר פורום русский רקע אישי עמוד הבית

אסיר פלילי ואסיר ביטחוני

 
 

בשירות בתי הסוהר נוהגים לסווג את האסירים לשתי קבוצות עיקריות, אסירים פליליים ואסירים ביטחוניים.  

אסיר ביטחוני, מוגדר בפקודת בתי הסוהר, כאסיר אשר הורשע ונדון למאסר בגין עבירה שעפ"י טיבה ונסיבותיה הוגדרה כעבירה ביטחונית מובהקת, או שהמניע לביצוע העבירה היה לאומני, וכן אסיר אשר הורשע בעבירה שבוצעה מתוך מניע לאומני, וכן מי שהורשע במעשה שהיה בו אפשרות ממשית לתת סיוע לארגון טרור או לאדם שרצה לפגוע בביטחון המדינה, כשהמעשה בוצע מתוך מודעות או עצימת עיניים או אדישות לסיכון שהמעשה יצר או יכול היה ליצור סיכון לביטחון המדינה.

לסיווג האסיר יש משמעות רבה בכל הנוגע לתנאי המאסר ולפריבילגיות להן זוכים אסירים.

אסיר ביטחוני לא יוצא לחופשות, לא מקבל טלפונים, הביקורים שלו נעשים תחת הפרדה. לכן גם נדיר אם בכלל כי אסיר ביטחוני יזכה לקבל קיצור שליש מתקופת מאסרו.

אסיר פלילי מאידך, יוכל לצאת לחופשות בכפוף ליתר התנאים, יזכה לביקורים וטלפונים, ויהיה לו סיכוי רב יותר בעת שיעלה בפני וועדת השחרורים לקיצור שליש מתקופת מאסרו, הכל כמובן תלוי בגורמים נוספים שמשפיעים על החלטת וועדת השחרורים.

אסירים ביטחוניים מרצים את מאסרם באגפים מיוחדים של אסירים ביטחוניים, אולם לעיתים הם משובצים גם לאגפים פליליים שם הם מרצים את עונשם בתנאי מאסר של אסיר ביטחוני.

בד"כ אסירים ביטחוניים שמרצים את עונשם באגפים פליליים, הם כאלו שלא ביצעו עבירות ביטחוניות טהורות או עבירות מתוך מניע לאומני טהור, אלא עברו עבירות מתוך מודעות או עצימת עיניים לכך שהמעשה עלול לפגוע בביטחון המדינה.

דוגמה לסוג אסירים כאלו הינם בדואים ישראלים שמבריחים נשקים מגבול מצרים, מתוך מניע כלכלי. במיקרים אלו, מסווגים האסירים כאסירים ביטחוניים, שכן הם היו מודעים, או לכל הפחות עצמו את עיניהם, לכך שהמעשה שלהם עלול לפגוע בביטחון המדינה, גם כאשר המניע שלהם לא היה לאומני.

חזרה לעמוד המאמרים.


 

תפריט האתר  עורך דין גירושין,עורך דין פלילי, עורכי דין בראשון לציון, עורך דין גירושין

CS Media :בניית אתרים באינטרנט