עורך דין פלילי
 
רחוב המנופים 8  (בית אופק),  הרצליה פיתוח,   טל':  09-9568980,  פקס: 077-5558572
   
                                    צור קשר פורום русский רקע אישי עמוד הבית

בדיקת פוליגרף במשפט פלילי

 
 

האם בדיקת פוליגרף יכולה לשמש כראייה קבילה במשפט פלילי ?

האם יש הבדל בין בדיקת פוליגרף של נאשם לבין בדיקת פוליגרף של עד במשפט ?

ובכל זאת, איזה חשיבות יש לבדיקת הפוליגרף במשפט פלילי ?

 

פסק הדין המנחה בעניין בדיקת הפוליגרף במשפט פלילי הינו ע"פ 993/93 אבוטבול נ' מדינת ישראל, פ"ד מח (1) 485.

באותה פרשה הורשע המערער בביהמ"ש קמא בעבירות של אינוס ועבירות נוספות.

ביהמ"ש העליון החליט לזכות את המערער מעבירת האינוס וזאת בשל "איזכור בדיקת פוליגרף שנערכה למתלוננת, והתייחסות לעובדה זאת בהכרעת הדין".

 

(במאמר מוסגר יצוין כי בדיון נוסף שהגישה המדינה בדנ"פ 188/94, עלתה השאלה מה הנפקות של קבלת ראיה פסולה במשפט פלילי. שאלה זו חורגת ממאמר זה, רק יצוין כי בסופו של דבר קיבל ביהמ"ש העליון את הבקשה לדיון נוסף שהגישה המדינה ושב והרשיע את המערער בעבירת האינוס, אולם ככל שנוגע לבדיקת הפוליגרף, נשארה הקביעה כי אכן איזכור בדיקת הפוליגרף הינו בגדר ראיה פסולה ).

 

בפרשת אבוטובול, הסתמך ביהמ"ש העליון בין היתר על עיקרי ממצאיה של הועדה שמינה שר המשפטים ב-1978, בראשות השופט י' כהן (כתוארו אז), ואשר בחנה את ההשלכות האפשריות של התרת תוצאות בדיקות הפוליגרף כראיות קבילות בבתי-המשפט בישראל. הועדה, סיכמה את עבודתה בדו"ח הוועדה לעניין פוליגרף ( תשמ"א). לאחר שעמדה על הנימוקים בעד ועל הנימוקים נגד קבילות תוצאות בדיקות פוליגרף כראיות, חיוותה הוועדה את דעתה, כי בשלב זה אין עדיין מקום להרשות הבאת תוצאות בדיקת הפוליגרף כראיה במשפט פלילי, גם אם הוסכם על כך בין הנאשם והתביעה. הועדה המליצה רק על קבלת תוצאות של בדיקות פוליגרף כראיה במסגרת הליכי ביניים פליליים, כמו דיון בשאלת מעצר או שחרור בערובה.

המלצה אחרונה זו אכן נתקבלה הלכה למעשה בפסיקה,ונעשה שימוש בתוצאות פוליגרף כראיה בהליכי ביניים כאמור (ראה, למשל, בש"פ 2973/90 אבוטבול נ' מדינת ישראל, תק' 238 (2)90; ב"ש 358/85 מדינת ישראל נ' זערורה, פ"ד ל"ט(23 (2).

לאור ההלכה כי בדיקת הפוליגרף לא יכולה לשמש כראיה קבילה במשפט פלילי, נקבע גם כי לא רק שאסור להביא לידיעת ביהמ"ש את תוצאות בדיקת הפוליגרף, אלא אסור גם להביא לידיעת ביהמ"ש האם הנאשם או העד הסכים או סרב לערוך בדיקה כזו.

חזרה לעמוד המאמרים

 


 

תפריט האתר  עורך דין גירושין,עורך דין פלילי, עורכי דין בראשון לציון, עורך דין גירושין

CS Media :בניית אתרים באינטרנט