עורך דין פלילי
 
רחוב המנופים 8  (בית אופק),  הרצליה פיתוח,   טל':  09-9568980,  פקס: 077-5558572
   
                                    צור קשר פורום русский רקע אישי עמוד הבית

הסדר טיעון - על קצה המזלג

 
 

הפינה המשפטית – מהו הסדר טיעון ?

הסדר טיעון או עסקת טיעון הינו הסכם בין התביעה והנאשם ועורך הדין הפלילי,לפיו מודה הנאשם בעבירה בהתאם להסכם בין הצדדים. חשוב להבין כי ביהמ"ש איננו צד להסדר, והסדר טיעון הינו הסכמה בין הצדדים במשפט בלבד.

יש להבחין בין שני סוגי הסדרי טיעון:

הסדר טיעון שנוגע רק לסעיפי האישום או לעובדות כתב האישום, והסדר טיעון שכולל גם הסכמות בנוגע לעונש שייגזר על הנאשם.

מהי החשיבות בהבחנה זו ?

כאמור, ביהמ"ש איננו צד להסדר הטיעון, ולכן ביהמ"ש איננו מחויב לקבל את הסדר הטיעון.

אולם, בעוד שביהמ"ש יכול שלא לקבל הסדר טיעון בנוגע לעונש שייגזר על הנאשם, הרי מעצם מהות ההליך הפלילי והעובדה כי התביעה היא שמביאה את הראיות להוכחת אשמתו של הנאשם, לביהמ"ש אין אפשרות שלא לקבל הסדר טיעון שנוגע לתיקון סעיפי האישום או עובדות כתב האישום.

הסדר הטיעון מהסוג השני הוא הסדר שכולל גם הסכמה לגבי העונש, כאשר לעיתים הצדדים מגיעים לענישה מוסכמת ולעיתים נקבע מסגרת של ענישה כאשר התביעה מגבילה את עצמה לרף מסוים.   

בהסדר מסוג זה ביהמ"ש איננו צד לעסקה ולכן יכול שלא לכבד אותה, ולהטיל עונש חמור יותר.  

אולם, להסדר הטיעון משמעות רבה, וכמעט תמיד ביהמ"ש יכבד את הסדר הטיעון.

ביהמ"ש רשאי שלא לכבד רק אם נפל פגם בשיקולי התביעה ו/או היו שיקולים זרים שהיה אסור על התביעה לשקול, או כיוון שהסדר הטיעון חורג בצורה לא סבירה מהעונש הראוי במקרה הספציפי.

האינטרסים לעריכת הסדר טיעון של כל צד הם שונים. לתביעה שיקולים מערכתיים כמו חיסכון בזמן, רצון להימנע מזימון עדים, מניעת סיכון שהנאשם יזוכה ועוד, ואילו הסנגור רוצה להשיג את התוצאה הטובה ביותר ללקוחו תוך הקטנת הסיכונים.

כאמור, ביהמ"ש רשאי שלא לכבד את הסדר הטיעון, ולהטיל עונש חמור יותר מזה שסוכם עליו בין הצדדים. בהקשר זה עולה השאלה, האם בערעור על חומרת העונש מטעם הנאשם, תהיה התביעה מחוייבת לעמוד מאחורי הסדר הטיעון ולהצטרף לעמדת הנאשם בערעור, או שהתביעה רשאית לחזור בה מעמדתה כפי שהובעה בהסדר הטיעון ולהגן על גזר הדין של ביהמ"ש אשר לא כיבד את הסדר הטיעון.

בהקשר זה קבע ביהמ"ש העליון לאחרונה כי התביעה רשאית לשקול את עמדתה בשנית, ולא להתנהג כאילו לא אירע דבר. דהיינו, גזר הדין של ביהמ"ש שדחה את הסדר הטיעון בהחלט מהווה נתון שהתביעה צריכה להתחשב בו. לכן, ראוי שבהסדר הטיעון יצוין מראש כי התביעה איננה מחוייבת להגן על הסדר הטיעון במקרה שביהמ"ש ידחה את הסדר הטיעון.

אולם, על אף שלא קיימת "חובה משפטית" של התביעה להגן על הסדר הטיעון, הרי בדרך כלל ראוי שהתביעה תגן על הסדר הטיעון גם בערכאת הערעור.  

לסיכום - הפרקטיקה מלמדת כי לעיתים רחוקות בלבד ואף נדירות, ביהמ"ש לא מאמץ את הסדר הטיעון.

חזרה לעמוד המאמרים.


 

תפריט האתר  עורך דין גירושין,עורך דין פלילי, עורכי דין בראשון לציון, עורך דין גירושין

CS Media :בניית אתרים באינטרנט