עורך דין פלילי
 
רחוב המנופים 8  (בית אופק),  הרצליה פיתוח,   טל':  09-9568980,  פקס: 077-5558572
   
                                    צור קשר פורום русский רקע אישי עמוד הבית

תקצירי תיקים מעניינים

 
 

 במהלך עבודתו מייצג עו"ד יוסי לין נאשמים בכל סוגי העבירות.
 בתיקים בהם ייצג עד כה, זכה עו"ד יוסי לין להצלחות מרשימות רבות, וזיכויים רבים. 
 להלן מספר תיקים מעניינים:

1. מחוזי ת"א – מ"י נ' ר.ק. –  מחיקת אישומים של מעשי סדום

כנגד הנאשם הוגש כתב אישום חמור המייחס לו עבירות של מעשה סדום (ריבוי עבירות), תקיפת בת זוג ואיומים. עפ"י עובדות כתב האישום, הנאשם היה חבר של המתלוננת, והתארס עימה 3 ימים לפני האירוע המרכזי נשוא כתב האישום. במהלך תקופת חברותם, נטען בכתב האישום כי הנאשם תקף את המתלוננת ואיים עליה מספר פעמים. עוד נטען כי במועד מסויים לאחר ריב שפרץ בין המתלוננת לנאשם, במהלך הלילה, ביצע הנאשם במתלוננת מספר מעשי סדום.

המתלוננת הגיעה להעיד בביהמ"ש וחזרה על גרסתה במשטרה לפיה הנאשם ביצע בה מספר מעשי סדום בליל האירוע. במהלך חקירתה הנגדית, חשף עו"ד יוסי לין סתירות מהותיות בגרסת המתלוננת, וביהמ"ש העיר למתלוננת מספר פעמים כי היא אינה דוברת אמת. עו"ד יוסי לין חשף כי למעשה המתלוננת לא התלוננה על האונס מיד לאחר האירוע וסיפרה לבני משפחתה רק כי הנאשם תקף אותה, ומי שהעלתה לראשונה את הטענה כי הנאשם אנס את המתלוננת הינה אימה. עוד הצביע עו"ד יוסי לין על סתירות בין גרסתה של המתלוננת במשטרה ודברים שאמרה בעימות בינה לבין הנאשם, לבין עדותה בבהימ"ש. כמו כן, חשף עו"ד יוסי לין כי הדו"ח של המכון לרפואה משפטית לא תמך בגרסת המתלוננת, ודברים שמסרה המתלוננת בעת בדיקתה שללו למעשה את תלונתה ככל שהיא נוגעת לעבירות המין. 

בשל השעה המאוחרת הופסקה החקירה הנגדית ונקבע המשך דיון לעוד מספר ימים. לאור הסתירות המשמעותיות שנתגלו בגרסת המתלוננת, ולאור הערות ביהמ"ש, החליטה הפרקליטות להגיע להסדר טיעון עם הנאשם, ולפיו כל עבירות המין שיוחסו לו בכתב האישום המקורי נמחקו. הנאשם הודה והורשע בעבירות של תקיפת בת זוג ואיומים בלבד.

2. מחוזי באר-שבע -  מדינת ישראל נגד ס.א, פ.א ואח' - זיכוי מעבירת רצח
נגד שני הנאשמים, שהינם אחים ויוצגו ע"י עו"ד יוסי לין, ו - 4 נאשמים נוספים - קרובי משפחתם, הוגש כתב אישום פלילי המייחס לכולם עבירה של רצח. עפ"י עובדות כתב האישום, הגיעו ששת הנאשמים, אשר כולם החזיקו בנשק, יחד עם דודם המבוגר לזירת האירוע, ופגשו במנוח. דודם של הנאשמים התקרב למנוח עם שבריה על מנת לתקוף אותו, והמנוח ירה בו. לאחר מכן ירו הנאשמים מספר רב של כדורים במנוח, אשר נפטר במקום. דודם של הנאשמים הועלה על רכבו של המנוח והוסע למרפאה קרובה. הרכב יחד עם הדוד הפצוע הושאר במקום והנהג נמלט. דודם של הנאשמים נפטר מפגיעת הכדור. ששת הנאשמים הואשמו ברצח של המנוח. כל הנאשמים הכחישו כי היו בזירת האירוע. במרכז ראיות התביעה עמד בנו של המנוח אשר היה בזירת האירוע וזיהה את הנאשמים. עו"ד יוסי לין הציג בפני העד תמונה של אחיהם של הנאשמים אשר לא הואשם בכתב האישום, והעד אמר כי אחד הנאשמים הוא זה שמופיע בתמונה. כן הציג עו"ד יוסי לין שורה של ראיות נוספות התומכות בכך שהעד טעה ושיקר בנוגע לזיהוי שני האחים שיוצגו על-ידו. לאחר סיום ראיות התביעה, ולקראת סוף שלב ההוכחות הגיעו הצדדים להסכמה כי שני הנאשמים אשר יוצגו על ידי עו"ד יוסי לין יזוכו לחלוטין מהעבירות המיוחסת להם בכתב האישום, והנאשמים זוכו ע"י ביהמ"ש מאשמת רצח. לגבי יתר ארבעת הנאשמים (שלא יוצגו ע"י עו"ד יוסי לין) הגיעו הצדדים להסדר טיעון לפיו נאשם אחד הורשע בהריגה, ושלושת הנאשמים האחרים הורשעו בעבירה של קשירת קשר לביצוע פשע. 

3. מחוזי באר-שבע - מדינת ישראל נגד מ.מ. - זיכוי מעבירת נסיון רצח
נגד הנאשם הוגש כתב אישום פלילי המייחס לו שני אישומים. באישום הראשון יוחסו לנאשם עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע וניסיון רצח. עפ"י כתב האישום הנאשם יחד עם אחר קשרו קשר להמית את המתלונן והם ביימו עסקה של קניית סם, ובמהלכה ירה האחר שתי יריות לעבר המתלונן אשר פגעו בראשו וידו. האישום השני ייחס לנאשם עבירות של התחזות לאחר, הכשלת שוטר ושיבוש מהלכי משפט בכך שבעת שנעצר הנאשם התחזה הנאשם לאחיו התאום, ורק לאחר 3 ימים התגלתה זהות הנאשם. הנאשם שמר על זכות השתיקה במהלך חקירתו ולא נתן הסבר להמצאו בזירת הפשע. עו"ד יוסי לין חשף במהלך המשפט ראיות התומכות בכך כי לנאשם לא היתה מעורבות באישום הראשון שעניינו קשירת קשר לביצוע פשע ונסיון רצח, ואילו עבירת ההתחזות לאחיו התאום נעברה בכדי לחפות על אחיו שנהג ללא רשיון. במהלך שמיעת הראיות נערך הסדר טיעון בין הצדדים במסגרתו הנאשם הורשע בעבירת התחזות לאחר ואילו העבירות של קשירת קשר לביצוע פשע ונסיון רצח נמחקו מכתב האישום. הנאשם נידון לתקופת מאסר שחפפה את תקופת מעצרו (חמישה חודשים) והוא שחרר מיידית. 

4. מחוזי באר-שבע - מדינת ישראל נגד מ.ל. - השוטרים "תפרו תיק", והנאשם זוכה 
נגד הנאשם הוגש כתב אישום פלילי חמור לפיו ירה במתלונן שישה כדורים מטווח קצר, בעת שהמתלונן ישב ברכב עם אדם נוסף. כנגד הנאשם העידו בבית המשפט המתלונן וחברו שישב עימו ברכב, וכן עד נוסף שטען כי היה יחד עם הנאשם בעת הירי במתלונן. עו"ד יוסי לין טען כי החקירה במשטרה התנהלה באופן מגמתי, וכי הנאשם "סומן מראש", והשוטרים אמרו לעדים כי הנאשם הוא היורה עוד לפני שהעדים מסרו עדות מפלילה כנגד הנאשם. בנוגע לעד שהעיד כי הינו חבר של הנאשם וכי היה יחד איתו בעת האירוע טען עו"ד יוסי לין כי עד זה הוא שקרן מניפולטיבי וכי קיימת אפשרות סבירה שלמעשה הוא זה שירה במתלונן ולכן בחר להעליל על הנאשם. עו"ד יוסי לין הציג בפני בית המשפט מסכת ראיות לביסוס טענותיו, הן כלפי החקירה המגמתית נגד הנאשם, והן כלפי חוסר מהימנות העדים. בית המשפט קיבל את טענותיו של עו"ד יוסי לין, וקבע כי אכן יש בסיס לטענה שהשוטרים אמרו את שם הנאשם לעדים לפני שהם מסרו עדות במשטרה כנגד הנאשם. כמו כן קבע בית המשפט כי אין לסמוך על עדותו של חברו של הנאשם לאחר שנקבע ע"י בית המשפט כי הוא שקרן מניפולטיבי, וזיכה את הנאשם.

5. שלום ת"א - מדינת ישראל נגד ש.א - סימני חתכים על המתלוננת? אפשרות סבירה שעשתה זאת לעצמה
נגד הנאשם הוגש כתב האישום פלילי המייחס לו שני אישומים. האחד איומים כנגד פרודתו וכנגד אדם נוסף אשר התבצעו בפני שוטר. השני כי שבוע לאחר מכן הוא חתך את המתלוננת באמצעות מכשיר חד וגרם לה חתכים בעורף ובידיים. 
לביהמ"ש הוצגו תמונות של המתלוננת שצולמו בתחנת המשטרה עם החבלות שנגרמו למתלוננת.
עו"ד יוסי לין טען כי בעקבות אירוע משפחתי אליו לא הוזמנה המתלוננת, אשר אליו הנאשם כן הוזמן, החליטה המתלוננת להעליל על הנאשם ולהביא למעצרו בכדי שהנאשם לא יוכל להגיע לאירוע המשפחתי. יצוין כי המתלוננת אכן הגישה את התלונה ביום האירוע והנאשם אכן לא הגיע לאירוע המשפחתי. המתלוננת טענה בתוקף כי היא כן הוזמנה לאירוע. לאחר חקירה נגדית צולבת, עו"ד יוסי לין חשף את שקריה של המתלוננת. ביהמ"ש קבע כי הוא לא נותן אמון בעדות המתלוננת, והעובדה כי המתלוננת שיקרה בנוגע לאי הזמנתה לאירוע המשפחתי מעלה אפשרות כי היא גרמה לעצמה פגיעות על מנת למנוע גם מהנאשם להשתתף בחגיגה. לפיכך זיכה ביהמ"ש את הנאשם מהאירוע החמור שיוחס לו בכתב האישום, והרשיע את הנאשם רק בעבירה של איומים שיוחסה לו באישום הראשון. 

6. שלום ת"א - מדינת ישראל נ' א.ה - חבלה חמורה או הגנה עצמית?
נגד הנאשם הוגש כתב אישום פלילי המייחס לו עבירה של תקיפה הגורמת חבלה של ממש. הנאשם, נהג מונית, הואשם כי תקף את הסדרן של התחנה בכך שמשך בחולצתו והפילו לרצפה, ולאחר מכן בעט בראשו וגרם לו חבלות בפניו. 
הנאשם טען כי הסדרן הוא שתקף אותו והניף לעברו מגרפה, ולפיכך משך את חולצתו והפילו לרצפה. הנאשם הכחיש כי לאחר מכן בעט בפניו של המתלונן. 
עו"ד יוסי לין חקר את הסדרן בחקירה נגדית, והוכיח כי קיימות סתירות רבות בעדותו. בסיכום החקירה הנגדית, אישר הסדרן כי הוא לא זוכר את מספר הבעיטות שקיבל ולא את מיקומן. הסדרן אף אישר שייתכן והחבלות בפניו נגרמו כתוצאתו מנפילתו לרצפה. 
ביהמ"ש החליט לזכות את הנאשם, וקבע כי לפי הראיות ניתן לבסס טענה של הגנה עצמית. 

7. עליון - ח.ו. נגד מדינת ישראל - שתילת סמים ע"י שוטרים
נגד הנאשם הוגש כתב אישום פלילי בבית המשפט המחוזי בבאר-שבע המייחס לו עבירה של החזקת סם מסוג הרואין שלא לצריכה עצמית. הנאשם הורשע בבית המשפט המחוזי ונגזרו עליו 3 שנות מאסר. עו"ד יוסי לין ערער על הרשעתו של הנאשם לבית המשפט העליון. בערעור טען עו"ד יוסי לין כי השוטרים אשר עצרו את הנאשם ותפסו את הסם, השתילו את הסם אצל הנאשם במטרה להפליל אותו. עו"ד יוסי לין הציג בפני בית המשפט שורה של סתירות ותמיהות בעדותם של השוטרים, אשר משמיטות את הבסיס מתחת להרשעתו של הנאשם ותומכות בטענת הסנגור כי השוטרים הם אלו שהשתילו את הסם. בית המשפט העליון קבע כי "ההנחה, כי הפללת חשוד בידי אנשי חוק אינה מהווה אפשרות ריאלית, אומנם מצביעה על מצב רצוי, אך לצערנו, נסיון החיים אינו מאפשר לקבלה כמוחלטת". בית המשפט העליון קיבל את טענות עו"ד יוסי לין בנוגע לחוסר הסבירות שבגרסת השוטרים וכן בסתירות ותמיהות נוספות. לפיכך קבע בית המשפט העליון כי "לא ניתן לשלול את דבר קיומה של אפשרות סבירה כי שקית הסם לא הוחזקה כלל בידי המערער", וזיכה את הנאשם. 

8. מחוזי באר-שבע - מדינת ישראל נגד מ.ד. ואח' - "המשפט הבדואי" 
נגד שני הנאשמים שהינם אחים הוגש כתב אישום פלילי המייחס להם ירי כלפי בן דודם, לאחר שחשדו בו כי גנב מאביהם זהב. במשפט העידו המתלונן, אשתו ואימו שנכחו לטענתן במקום בעת שהמתלונן נורה, והפלילו בעדותם את שני הנאשמים. עו"ד יוסי לין, אשר ייצג את שני האחים, טען כי בין הנאשמים למתלונן היה קיים סכסוך על רקע חשדם כי המתלונן גנב זהב מאביהם, וכי למתלונן נערך משפט "בדואי" ולפיו הוא היה אמור לנסוע למצרים ולשים על לשונו גחלים לוהטות. עפ"י המשפט הבדואי, במידה והיתה נשרפת לשונו, הרי יש בכך הוכחה כי המתלונן משקר וכי הוא גנב את הזהב. עו"ד יוסי לין טען כי המתלונן חשש לנסוע למצרים ולפיכך ירה בעצמו בכדי להעליל על שני הנאשמים ובכך להתחמק מהנסיעה למצרים. לאחר שמיעת כל עדי התביעה, וחקירתם בחקירה נגדית על ידי עו"ד יוסי לין, הראה עו"ד יוסי לין כי קיימות סתירות מהותיות בגרסת המתלונן ובני משפחתו, ויש בסיס לטענה כי האירוע בוים על ידי המתלונן. בנוסף הציג עו"ד יוסי לין ראיות כי המתלונן הגיש תלונה שקרית נוספת כנגד הנאשם 1 בה טען כי הנאשם 1 ירה לכיוונו, וכן הציג עו"ד יוסי לין חוות דעת מומחה לפיה תרמילים של רובהו של המתלונן נמצאו בזירת האירוע. לאור כל האמור לעיל, הגיע עו"ד יוסי לין עם הפרקליטות להסכמה לפיה כתב האישום כנגד הנאשמים ימחק, והנאשמים זוכו. 

9. מחוזי באר-שבע - מדינת ישראל נגד מ.א ומ.א. - הריגה במהלך קטטה
נגד שני הנאשמים הוגש כתב אישום פלילי המייחס להם עבירה של הריגה. עפ"י הנטען בכתב האישום, במהלך תגרה שפרצה בין שתי משפחות בדואיות, הכו הנאשמים במקלות ובסאטורה (חרב) את אחד מבני המשפחה היריבה, וכתוצאה מהמכות נפטר המנוח. עו"ד יוסי לין ייצג את אחד הנאשמים אשר הכחיש את הריגתו של המנוח, וטען כי השתתף בקטטה ונאבק עם בנו של המנוח. לאחר שמיעת חלק מעדי התביעה, הושג הסדר טיעון ולפיו עבירת ההריגה תמחק מכתב האישום והנאשמים יורשעו בעבירה של תקיפה. כן הוסכם כי על הנאשמים ייגזר עונש מאסר של 9 חודשים אותו הם ריצו במעצר עד לאותו שלב. בסיום הדיון שוחררו הנאשמים.

10. מחוזי באר-שבע -  מדינת ישראל נגד ח.א. - זיכוי בשל אי מתן אמון בעדויות שוטרים
נגד הנאשם הוגש כתב אישום פלילי המייחס לו עבירה של החזקת סם שלא לצריכה עצמית. המדובר בסם מסוג הרואין במשקל של 106 גרם וסם מסוג קנאבוס במשקל של 7.8 ק"ג. בעקבות מידע מודיעיני, נערכה תצפית על ביתו של הנאשם. התצפיתן הבחין באדם יורד מרכב סובארו ששייך לנאשם, ומטמין בחול דבר מה. התצפיתן דיווח לצוות המעצר שהגיע ברכב משטרתי מוסווה, ולטענת שני השוטרים נעצר הנאשם כשהוא יוצא מרכב הסובארו. הנאשם טען כי הוא כלל לא היה ברכב, אלא הוא נעצר באוהל בו שהה. במהלך החקירה הנגדית, הצביע עו"ד יוסי לין על סתירות בעדויות השוטרים שעצרו את הנאשם, וערער את מהימנות השוטרים. כן זימן עו"ד יוסי לין כעד הגנה שוטר שהיה באירוע ולא רשם דו"ח פעולה אשר חיזק את גרסת הנאשם, וכן שני עדי הגנה נוספים שתמכו בגרסת הנאשם. לאור הסתירות בעדויות השוטרים, עדויות עדי הגנה שחיזקו את גרסתו של הנאשם, קבע ביהמ"ש כי לא נשללה גרסת הנאשם כי הוא נעצר באוהל וכי הוא לא היה ברכב, וקיימת אפשרות סבירה שמישהו אחר מבני משפחתו של הנאשם נסע ברכב של הנאשם. ביהמ"ש לא קיבל את עדויות השוטרים שעצרו את הנאשם לפיהן הנאשם נעצר כשהוא יצא מתוך הרכב. לפיכך זוכה הנאשם מהעבירה שיוחסה לו בכתב האישום !.

11. מחוזי באר שבע -  מדינת ישראל נגד ע.א. ור.א. - לאן נעלמו 12,000 ש"ח ? 
כנגד שני הנאשמים הוגש כתב אישום פלילי המייחס להם עבירה של שוד בנסיבות מחמירות, בכך ששדדו באיומי חפץ חד מאדם שהסיעו ברכבם 12,000 ש"ח. הנאשם-1 הודה כי תקף את המתלונן, אך הכחיש את ביצוע השוד. עו"ד יוסי לין, שיצג את הנאשם-1, טען כי המתלונן שיקר בכך שטען שהיה לו 12,000 ש"ח, והציג בפני ביהמ"ש סתירות רבות בנוגע לגרסת המתלונן. כן חשף עו"ד יוסי לין את העובדה כי בעת עימות במשטרה שהוקלט בוידאו טען המתלונן כי הוא לא ראה שלוקחים לו כסף, בעוד השוטר שערך את העימות רשם כי המתלונן אכן ראה את הנאשם-1 לוקח לו כסף. לפיכך זיכה ביהמ"ש את הנאשמים מעבירה של שוד, והרשיע את הנאשמים בעבירה של תקיפה בלבד, בה הודה הנאשם-1. 

12. שלום תל-אביב -  מדינת ישראל נגד ש.ח. - זיכוי מעבירת אלימות במשפחה
כנגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירה של איומים כלפי גרושתו שהיתה אשתו בעת האירוע. עו"ד יוסי לין טען כי המתלוננת מעלילה על הנאשם על רקע רצונה להשיג תנאים טובים יותר בהסכם הגירושין. בית המשפט השלום קבע כי יש ספק באשמת הנאשם וזיכה את הנאשם. 

13. שלום כפר-סבא - מדינת ישראל נגד אלמוני - עיכוב הליכים בעבירת אלימות במשפחה
כנגד הנאשם הוגש כתב אישום פלילי המייחס לו עבירות של תקיפה חבלנית בנסיבות מחמירות ואיומים כלפי אשתו. הנאשם שהינו דמות בכירה במערכת החינוך הכחיש את העבירות המיוחסות לו בכתב האישום. הרשעת הנאשם בתיק זה היתה גורמת לנזק בלתי הפיך לנאשם ופיטוריו מעבודתו במערכת החינוך. עו"ד יוסי לין פנה ללשכת היועץ המשפטי לממשלה בבקשה לסגור את התיק כנגד הנאשם, לאור קשיים ותמיהות בחומר הראיות ובגרסת המתלוננת, וכן לאור נסיבותיו האישיות החיוביות של הנאשם, אשר פורטו בהרחבה וגובו במסמכים. בקשתו של עו"ד יוסי לין התקבלה והתיק נגד הנאשם נסגר. 

14. מחוזי באר-שבע -  ש.א. נ' מ"י - הסוכן המשטרתי המפוקפק...-זיכוי מסחר בסמים
המערער הואשם בביהמ"ש השלום בשני אישומים של מכירת סם לסוכן משטרתי. במהלך דיוני ההוכחות הציג עו"ד יוסי לין ראיות המוכיחות כי הסוכן המשטרתי בעל עבר פלילי עשיר והוא השתמש בסמים הן במהלך מבצע הפעלתו והן בתקופת העדתו בביהמ"ש, ואף כי הסוכן בעצמו סחר בסמים במהלך הפעלתו. המשטרה העניקה לסוכן טובות הנאה מרובות. בין היתר המשטרה סגרה לסוכן תיקים פתוחים גם על סחר בסמים, שילמה לו כספים מדי שבוע במהלך תקופת הפעלתו, כאשר הסוכן השתמש בכספים שקיבל מהמשטרה לקניית סמים, העניקה לו פלאפון בו השתמש הסוכן לצרכים פרטיים ועוד. ביהמ"ש השלום קבע כי לאור אופיו המפוקפק של הסוכן לא ניתן להסתפק בעדותו לצורך הרשעה במשפט פלילי. לפיכך זיכה ביהמ"ש את המערער מהאישום השני, ואילו הרשיע את המערער באישום הראשון לאחר שקבע ביהמ"ש כי קולו של המערער נשמע בקלטת שהקליט הסוכן המשטרתי באירוע נשוא האישום הראשון. ביהמ"ש השלום הטיל על המערער בגין האישום בו הורשע עונש של 4.5 שנות מאסר (הכולל שנת מאסר על תנאי שהופעל באופן מצטבר). 
עו"ד יוסי לין ערער על הרשעת המערער באישום הראשון, וטען כי אין להסתמך על זיהוי קול שערך ביהמ"ש בעצמו מאחר וביהמ"ש לא נחקר בחקירה נגדית בנוגע ליכולתו לזהות את קולו של המערער, ולפיכך שגה ביהמ"ש כאשר נכנס "בנעלי התביעה" וזיהה בעצמו את קולו של המערער בקלטת. ביהמ"ש המחוזי קיבל את הערעור, וקבע כי אין להסתמך על זיהוי הקול שערך ביהמ"ש לצורך הרשעה בפלילים. לפיכך זוכה המערער גם מהאישום הראשון, לאחר שכאמור באישום השני זוכה המערער כבר ע"י ביהמ"ש השלום.

15. מחוזי ב"ש -  מ"י נ' ס.א. - הגנה עצמית גם במקרה של 4 יריות !
נגד הנאשם הוגש כתב אישום פלילי המייחס לו עבירות של חבלה חמורה בכוונה מחמירה ונשיאת נשק שלא כדין. עפ"י עובדות כתב האישום, המתלוננים, שהינם אחים, רדפו ברכבם אחרי הנאשם במטרה להכות אותו, על רקע מפגש של הנאשם עם אחייניתם. כאשר המתלוננים התקרבו לרכבו של הנאשם, ירה הנאשם בכל אחד מהמתלוננים שתי יריות מטווח קצר. אחד המתלוננים נפגע בראשו באופן קשה ובכתפו, והמתלונן השני נפצע קל בידו. עו"ד יוסי לין טען בשם הנאשם כי הירי בוצע במסגרת של הגנה עצמית, ולפיכך פטור הנאשם מאחריות פלילית. עו"ד יוסי לין הציג בפני בית המשפט מסכת של ראיות שהצביעה על כך כי המתלוננים חיפשו אחר הנאשם במשך יומיים לפני האירוע במטרה להרוג אותו, כאשר ביום האירוע עצמו הצטיידו באלות עם מסמרים ובמהלך המרדף ניסה אחד המתלוננים להכות את הנאשם עם אחת האלות. עו"ד יוסי לין טען כי במצב זה לנאשם לא נותרה ברירה, אלא לירות במתלוננים. ביהמ"ש קיבל את הטענה כי כל ארבע היריות היו במסגרת של הגנה עצמית וקבע כי "בלתי אפשרי ובלתי נכון בנסיבות אלה לנתח את אותן היריות בחכמה שלאחר מעשה - ולומר די היה בראשונה, בשתיים הראשונות או בשלוש הראשונות". לפיכך זוכה הנאשם מעבירה של חבלה חמורה בכוונה מחמירה. יחד עם זאת, הורשע הנאשם בעבירה של נשיאת נשק שלא כדין, ולאור הנסיבות המיוחדות של המקרה לפיהן נשיאת הנשק היתה מניעתית ולא התקפית, גזר ביהמ"ש על הנאשם עונש של 6 חודשי מאסר על תנאי. 

16. שלום ב"ש -  מ"י נ' ק.א. - נסע ברכב, הסם נמצא מתחת למושבו - וזוכה
נגד הנאשם הוגש כתב אישום פלילי המייחס לו עבירה של החזקת סם מסוג קנאבוס שלא לצריכה עצמית בכמות של 622 גרם. הנאשם נסע ביחד עם אחר שנהג ברכב, ברכב השייך לאחיו של הנאשם. שוטרים עצרו את הרכב לאחר שהנאשם וחברו לא חגרו חגורות בטיחות. שוטר המשטרה הריח ריח חריף ברכב שעורר את חשדו, ובעקבות כך נערך חיפוש ברכב, ונמצא סם מסוכן מתחת למושבו של הנאשם. חברו של הנאשם טען כי הסם שייך לו, ואילו הנאשם שמר על זכות השתיקה. התביעה האשימה את הנאשם וחברו במשותף בהחזקת הסם. עו"ד יוסי לין טען כי הנאשם לא ידע על הימצאות הסם ברכב, וחברו של הנאשם קנה את הסם כאשר הנאשם היה מחוץ לרכב. עד הגנה שהובא מטעם ההגנה אישר כי הנאשם וחברו היו אצלו, ובשלב מסוים עזב חברו של הנאשם את המקום וחזר לאחר מכן לאסוף את הנאשם. בנוסף טען עו"ד יוסי לין כי מקור הריח ברכב היה של סיגריות, והשוטר אשר עצר את הרכב אינו עד מומחה ואינו יכול לקבוע מהו מקור הריח. בנוגע לשמירת הנאשם על זכות השתיקה, טען עו"ד יוסי לין כי הנאשם שמר על זכות השתיקה כיוון שהנאשם ביקש להיפגש עם סנגורו לפני החקירה, והחוקר לא אפשר זאת. בנוסף הצביע עו"ד יוסי לין על פגמים במהלך החקירה, כגון אי בדיקת טביעת אצבע על השקית שהכילה את הסם ואי חקירת עד ההגנה ע"י המשטרה, על אף שניתן היה לאתרו. ביהמ"ש קיבל את טענות הסנגוריה, וזיכה את הנאשם מהעבירה המיוחסת לו.

17. ת.פ. מ"י נ' ס.א. – זיהוי במסדר זיהוי לא מספיק להרשעה

נגד הנאשם הוגש כתב אישום המייחס לו עבירות של שוד בנסיבות מחמירות. המדובר בכך כי בשעת לילה מאוחרת, נגרם פנצ'ר לרכב בו נסע המתלונן. כאשר המתלונן יצא לבדוק את הגלגל, נכנס השודד לרכב, ובעת שהמתלונן ניסה למנוע את גניבת הרכב, נאבק עימו השודד, הטיח אותו על הכביש וברח עם הרכב.   

המשטרה עצרה חשוד בעבירה, ובעת שביצעה לו מסדר זיהוי התנדב אחיו של החשוד לשמש ניצב במסדר הזיהוי. המתלונן הצביע בביטחון על אחיו של החשוד כשודד, והמדינה הגישה כנגדו כתב אישום חמור, תוך הסתמכות על זיהויו ע"י המתלונן באופן וודאי.

עו"ד יוסי לין חשף פגמים במסדר הזיהוי, כאשר המשמעותי ביותר הינו העובדה כי המתלונן ראה את הנאשם לפני מסדר הזיהוי, ובשלב זה לא הצביע על הנאשם כמי שביצע את העבירה.

כן הציג עו"ד לין את העובדה כי הנאשם התייצב מיוזמתו למסדר הזיהוי, כאשר הוא שימש כניצב במסדר שנערך כאשר אחיו היה החשוד בעבירה. עו"ד לין טען לחוסר ההיגיון בכך שהנאשם התנדב לשמש ניצב במסדר  הזיהוי במידה והוא אכן היה השודד.

כמו כן, עו"ד לין חשף בפני ביהמ"ש כי תנאי התאורה בזירת האירוע לא היו טובים, המתלונן ראה את השודד פרק זמן קצר ביותר, כאשר מיד לאחר האירוע אמר המתלונן כי הוא לא ראה את השודד.

לפיכך, ועל אף שהמתלונן היה בטוח באמיתות הזיהוי, זוכה הנאשם מהעבירה שיוחסה לו.

 


 

תפריט האתר  עורך דין גירושין,עורך דין פלילי, עורכי דין בראשון לציון, עורך דין גירושין

CS Media :בניית אתרים באינטרנט